Home › Czy powinno się wręczać wyszukane podarunki?

Czy powinno się wręczać wyszukane podarunki?

Zarówno wręczanie, jak i przyjmowanie prezentów jest na pewno niezwykle miłe, czasem jednakże mogą przy tym wyniknąć jakieś krępujące sytuacje czy małe wpadki. Często przykładowo nie wie się, jakiej wartości powinien być prezent, choć rzecz jasna wersja oficjalna jest taka, iż ważna jest nie jego wartość, lecz sama pamięć i gest. Bywa z tym jednak rozmaicie, a kłopotów może nastręczyć szczególnie kwestia prezentów luksusowych – wyszukanych, mniej standardowych oraz oczywiście kosztownych. Czy dobrze jest je wręczać? Luksusowe prezenty powinny wręczać sobie osoby, które mogą sobie na to pozwolić oraz mające porównywalny status majątkowy. Oczywiście nieraz osoba, która nie dysponuje wielkim budżetem, pragnie zaimponować i inwestuje w kosztowny prezent, co jednakże nie zawsze przynosi dobry efekt. Tak samo lepiej nie wręczać kosztownych podarunków osobom, które mają nieadekwatną do tego stopę życiową i mogą być skrępowane takim podarkiem. Dobrze będzie również zastanowić się nad stroną praktyczną – osoba, która nigdy nie używa i sama nie kupuje drogich perfum, a znienacka zostanie takimi obdarowana, może uważać je za marnowanie pieniędzy albo będzie jej żal ich używać do tego stopnia, że wcale nie będzie tego robić.

Rozsądniej więc wybierać w takich sytuacjach podarki skromniejsze, lecz za to staranniej wybrane, lepiej dopasowane do gustu osoby obdarowywanej czy też po prostu dawać coś, czego się nie kupuje – prezent zrobiony przez siebie samodzielnie bądź coś innego, na przykład spędzić razem czas.

O tym nie wolno zapomnieć. Nawet gdy wręcza się komuś najwspanialszy, najbardziej luksusowy podarunek i osoba obdarowana jest nim zachwycona, nie jest to powód, by obnosić się ze swym darem i przechwalać się nim wszem i wobec, przed kimkolwiek, a szczególnie przed obdarowanym. Jest to działanie ogromnie nietaktowne i łatwo robiąc to wyrobić sobie opinię człowieka interesownego, niewychowanego oraz niekulturalnego. Kiedy więc myśli się, że podarowanie takiego upominku to zbyt duże dokonanie, aby można było zachować jego koszt tylko dla siebie, taktowniej będzie z niego zrezygnować i darować coś skromniejszego..